skaczący prędkościomierz, błąd nr 8

Posty: 12   •   Strona 1 z 1
Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

skaczący prędkościomierz, błąd nr 8

przez Gregis » 2014-04-07, 14:50

Witam,
proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Samochód to CRX ED9 silnik D19A9.
Do niedawna wszystko było dobrze, samochód użytkowany sporadycznie, całą zimę stal w garażu .
Teraz chcąc go "przewietrzyć" napotkałem problem. Przed odpaleniem, naładowałem akumulator (bo długo stał). Po przekręceniu kluczyka w stacyjce, zaczęła wariować wskazówka prędkościomierza. Tak jakby coś robiło zwarcie i ją poruszało. Mimo tego odpalił na chwile i zgasł. Ponowne próby odpaleni przynosiły coraz lepsze efekty, aż w końcu zaczął normalnie pracować. Wtedy wywaliło mi "check" i kod 8 "Czujnik GMP lub jego obwód"
W międzyczasie zauważyłem problem z przekaźnikiem pompy (nie zawsze pracował prawidłowo więc go przelutowalem i teraz pracuje dobrze.
Pozostał problem ze "skaczącą" wskazówka prędkościomierza i błędem 8. Prędkościomierz szaleje tylko przy przekręceniu kluczyka i po kilku kolejnych takich próbach z odpaleniem silnika, problem stopniowo zanika. Aż do kolejnego odpalania na drugi dzień.
"Check" zapala się zawsze po takich próbach odpalenia kiedy "skacze wskazówka". Po kilkukrotnym odpalaniu, kiedy wskazówka się uspokaja, "check" tez się nie zapala od razu, tylko np po 10 min jazdy.
Czy problemem będzie rzeczywiście aparat zapłonowy, czy może mam szukać gdzie indziej ?
Kopułka, palec, przewody i świece byly wymienione jakieś pól roku temu.
Proszę o wsparcie.
Grzech
Ostatnio edytowano 2014-12-21, 15:15 przez Gregis, łącznie edytowano 1 raz
Virescit vulnere virtus...

Avatar użytkownika
Dymek
Forumowicz
 
Posty: 1333
Dołączył(a): 2009-06-16, 20:58
Lokalizacja: Wrocław/Ostrowiec Św

przez Dymek » 2014-04-07, 15:31

A to nie rozchodzi się o ten czujnik na wałku wydechowym ? Z tym, że nie wiem jakie on może mieć połączenie z czujnikiem prędkościomierza....
Obrazek

Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

przez Gregis » 2014-04-07, 15:57

Kod 8 to na pewno "Czujnik GMP lub jego obwód".
Samochód długo stał, może coś zaśniedziało na stykach? Tylko co i gdzie szukać ?
Od razu szukać innego aparatu (TD-03U) ? Tylko że to też loteria...
Virescit vulnere virtus...

Avatar użytkownika
nadola
Forumowicz
 
Posty: 208
Dołączył(a): 2008-08-26, 09:22
Lokalizacja: GD

przez nadola » 2014-04-07, 18:34

Rozłącz dwie wtyczki co dochodzą do aparatu i je przeczyść, najlepiej preparatem do poprawiania styków elektrycznych. Odkręć masę przy obudowie termostatu też dokładnie przeczyść. Dwa objawy mogą mieć wspólną przyczynę bo obroty brane są z modułu zapłonowego który też znajduje się w aparacie.
Czujnik gmp znajduje się w aparacie. Na wałku wydechowym jest czujnik pierwszego cylindra "cyl".

Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

przez Gregis » 2014-04-09, 07:48

Witam,
wyczyściłem masę tak jak pisałeś, wyszyściłem klemy, wtyczki też potraktowałem elektrosolem. Całość złożyłem do kupy, pierwsze odpalenie i ... "check" błąd 8. Silnik trochę popracował, uspokoił obroty. Drugie odpalenie - "check" nie wywala. Kolejne odpalenia też spokój. Popracował w garażu z 15 min (nie wyjeżdżałem) i nic się nie wydarzyło. W weekend spróbuje go trochę przepędzić - zobaczymy czy wszystko OK.
Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego za pierwszym razem wywalił "check".
Poza tym, to z rozpędu, poprzednio opisałem że po przekręceniu drga mi prędkościomierz - pomyliłem się - chodziło o obrotomierz. Przepraszam.
Teraz objawy się zmniejszyły, ale czasem próbuje jeszcze "podskakiwać". Co może być przyczyną ?
Grzech.
Virescit vulnere virtus...

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

przez Maniek93 » 2014-04-09, 08:04

Też szukał bym przyczyny w masie :) ja jak miałem uwaloną masę za radiem! (radio grało) ale obrotomierz "skakał" do 8krpm, i zaświecały sie kontrolki kierunków i drogowych :P

Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

przez Gregis » 2014-04-09, 08:20

Przybliż mi proszę gdzie szukać tej masy za radiem. Trzeba coś demontować np. radio ?
Opisz mi obrazowo gdzie szukać.
Virescit vulnere virtus...

Avatar użytkownika
nadola
Forumowicz
 
Posty: 208
Dołączył(a): 2008-08-26, 09:22
Lokalizacja: GD

przez nadola » 2014-04-09, 10:23

Nie ma masy za radiem. Mocowana jest na słupku, zaraz nad dźwignią otwierania maski. Ta masa brana jest przez radio i zegary

Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

przez Gregis » 2014-04-09, 10:38

OK, poszukam wieczorem i profilaktycznie przeczyszczę. Dzięki.
Virescit vulnere virtus...

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

przez Maniek93 » 2014-04-09, 12:49

u mnie do budy wszystko ładnie łączyło - pogrzebałem w kostkach radia i mu przeszło ;)
Masz w sumie 3 główne opcje:
-kostki do licznika
-kostki radia - możesz je przeczyścić, przedmuchać, obejżeć czy któreś piny nie są zaśniedziałe.
- jak wyżej 'punkt masowy' nad dźwignią otwierania maski przypięta do budy - odkręcić, przeczyścić papierem ściernym i zakręcić.
Jak dalej nie będzie działać to może jakieś zimne luty w liczniku.

kubas5g
Forumowicz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2013-10-02, 00:16

przez kubas5g » 2014-04-09, 15:26

Mam podobny problem z Civem z tym że błąd nr 4 wyskakuję ale 8,9 też przerabiałem bo dłubaniu w aparacie :)
Sprawdź masę przeczyść każdą , przy termostacie też. ( u mnie to chwilowo załatwiło problem ale auto już oddałem do serwisu bo 3 miesiące się męczę wymieniłem już aparat itp)
Druga opcja przeczyść kopułkę , sprawdź rezystancje czujników powinny mieć coś ok 350-400 ohm.
Jak nie pomoże pożycz aparat zapłonowy od kogoś(nie kupuj od razu bo w moim przypadku się nie sprawdziło) .

Sprawdź również ładowanie bo często za duże ładowanie potrafi robić takie psikusy.

Gregis
Forumowicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2010-03-23, 13:13
Lokalizacja: Wrocław

przez Gregis » 2014-05-26, 14:18

Witam po przerwie,
zrobiłem wszystko jak radziliście. Masy przeczyszczone Wymieniłem trzy aparaty zapłonowe. Ładowanie w normie. Niestety bez efektu. Co prawda pozytywny efekt był w międzyczasie - cały dzień nie wyskakiwał "check"
Virescit vulnere virtus...

Posty: 12   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Teraz jest 2024-04-23, 23:23