Chłodnica ED9 w EE8 - How to!
Najcześciej zadawane pytania.
SPRAWDZ NAJPIERW TUTAJ CZY NIE MA ODPOWIEDZI NA TWOJ TEMAT !

Posty: 5   •   Strona 1 z 1
Avatar użytkownika
Mibars
Forumowicz
 
Posty: 1780
Dołączył(a): 2006-09-05, 21:41
Lokalizacja: Nadarzyn
Samochód: AP1 + GGA

Chłodnica ED9 w EE8 - How to!

przez Mibars » 2015-05-02, 22:38

Cześć,

Z racji tego, że właśnie wsadziłęm chłodnicę ED9 (zamiennik) do EE8 to postanowiłem to opisać: Krąży tyle wersji, że trzeba maskę ciąć, kłaść ją na silnik, że coś na dole trzeba uciąć, że wiatrak nie pasuje, itp, że postanowiłem to zebrać do kupy.

TL;DR: Tak pasuje, ale nie plug and play, trzeba uciąć/spiłować mocowania na dole, nie trzeba kombinować z wężami, da rade zacisnąć te z EE8

Wersja dłuższa z fotostory:

Oto nasz winowajca... Ciekawostka: Korki, upały czy sprinty spod świateł jej nie straszne, dopiero wyjazd w trasę pokazał, że powyżej 120km/h co górka to wypadałoby włączyć ogrzewanie...
Obrazek

Tak wygląda następca, piękny, błyszczący i... nie pasujący ot tak.
Obrazek

Obrazek

Chłodnice się różnią poniższymi detalami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Grubość rdzenia:
ED9 zamiennik: 16mm; EE8 oryginał: 18mm
Materiał:
ED9 zamiennik: Alu (leciutka); EE8 oryginał: Mosiądz (sporo cięższa)
Szerokość rdzenia:
ED9 zamiennik: 681 mm; EE8 oryginał: 688 mm
Wysokość rdzenia (z zaciskiem):
ED9 zamiennik: 344 mm; EE8 oryginał: 334 mm
Wysokość chłodnicy (zbiorniki bez korka):
ED9 zamiennik: 420 mm; EE8 oryginał: 410 mm
Średnica wlotów (za zgrubieniem):
ED9 zamiennik: 28 mm; EE8 oryginał: 32,5 mm

Mocowania chłodnicy (bolce góra-dół) są identycznie rozstawione
Mocowania wiatraków, itp. są inaczej rozmieszczone.

Tak to normalnie leży w EE8:
Obrazek

A tak wygląda próba wsadzenia zamiennika:
Obrazek

O dziwo maska się zamknęła! Ale naciśnięcie na maskę ujawnia, że prawie się opiera o korek. Gdyby nie fakt, że u mnie jakby dość nisko była oryginalna chłodnica (gumki się uleżały?), to by się cały czas opierała...

Dobra, ale dlaczego tak jest? Dlatego:

Obrazek
Konkretnie ten dziubek na dole i druga od prawej wsuwka na wentylator haczą o belkę. W EE8 nie ma mocowania na dole. Rozwiązanie? Spiłować, chociaż częściowo od strony silnika. Ja spiłowałem też pozostałe, by mieć pewność, że nie zacznie haczyć tam, gdzie przed opadnięciem była przestrzeń:
Obrazek

W efekcie chłodnica opada o jakieś pół centymetra - Wystarcza, by maska nie stukała o korek:

Obrazek

Dobra, teraz wiatrak. Generalnie - Nie pasuje. Jeszcze raz podziękujmy inżynierowi odpowiedzialnemu za EE8 za wprowadzenie wielu drobnych zmian:
Obrazek

Co do góry - Wystarczy poszerzyć otwory - Czy to dużym wiertłem pod kątem, by jajka wyszły, czy to pilnikiem i po bólu:
Obrazek

Dół absolutnie nie pasuje. Ja poszedłem na łatwiznę: Zwykły drut miedziany w izolacji (by nie korodował) i przywiązałem wiatrak tam, gdzie zaznaczyłem na niebiesko:
Obrazek

Na sam koniec kwestia węży... Najprostsza, bo wystarczy wymienić oryginalne zaciski na najzwyklejsze skręcane opaski metalowe i po bólu! Jest szczelnie i nic się pod ciśnieniem nie zsuwa.

Przy okazji mała wskazówka jak spuścić cały płyn z układu bez odkręcania korka z przodu bloku (u mnie ani drgnął): Wystarczy odpiąć wąż od nagrzewnicy, na zaworku, i przedmuchać układ zatykając wcześniej górną rurę do chłodnicy. U mnie w ten sposób opróżniłem układ niemal do zera (prawie 5L), bez tego zeszła może z połowa wężami chłodnicy?

Avatar użytkownika
Berbo
Forumowicz
 
Posty: 2013
Dołączył(a): 2008-07-16, 20:18
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Cyber ED9

Re: Chłodnica ED9 w EE8 - How to!

przez Berbo » 2015-05-04, 23:55

:P :ok: :poklony:
no to teraz wpadne z pomocą przy szyberku a później kiedyś może z chłodnicą :rotfl:
Dobra robota!
EE8 https://www.honda-crx.info/viewtopic.php?f=17&t=70671
ED9 https://www.honda-crx.info/viewtopic.php?f=17&t=37274
http://empireracing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=254&p=1440&hilit=berbo#p1440

pawelszczecin
Forumowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-05-11, 17:23
Samochód: EE9

Re: Chłodnica ED9 w EE8 - How to!

przez pawelszczecin » 2015-05-16, 00:35

Bardzo dobra robota !!! Będę mógł zamontować w mojej EE9 chłodnicę z ED9. Bardzo przydatny tutorial.

Avatar użytkownika
chinczyk
Forumowicz
 
Posty: 1471
Dołączył(a): 2005-10-15, 23:52
Lokalizacja: PIŁA

Re: Chłodnica ED9 w EE8 - How to!

przez chinczyk » 2016-09-14, 19:59

dzis przerabialem temat i warto zostawic wentylator z ed9 przynajmniej nie bedzie rdzewial bo jest plastikowy i nie bedzie trzeba go drutowac od dolu
Czesci uzywane crx ed9 ee8 del sol oraz civic 92-00
601 937 808 10-18

Avatar użytkownika
Damian crx
Forumowicz
 
Posty: 898
Dołączył(a): 2007-02-03, 18:05
Lokalizacja: Żywiec

Re: Chłodnica ED9 w EE8 - How to!

przez Damian crx » 2016-09-21, 09:10

Przerabiałem to już 7 lat temu i jest do tej pory igła :) ani razu temp nie podskoczyła, i wszytko elegancko gra :)

Posty: 5   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Teraz jest 2024-03-28, 17:02