CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio
Coś dla crxowych audio

Posty: 10   •   Strona 1 z 1
ManiFest
Forumowicz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2015-12-19, 23:38
Lokalizacja: Bochnia
Samochód: CRX ED8 1991

CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez ManiFest » 2015-12-20, 00:31

Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem CRX'a, pieniążki mam nieco ograniczone i modyfikacje będą szły powoli, jako że nie potrafie żyć bez muzyki planuję wymienić nagłośnienie i tu pojawia się parę pytań.
Na wstępie zaznaczam, że nie znam się na car audio i proszę o pobłażliwe traktowanie (chętnie czegoś się dowiem) :P Do rzeczy:

1. głośniki na przód - jeśli nie znalazłem błędnych informacji to zmieszczą się 13cm, pytanie które wybrać?
2. odtwarzacz - chyba nie ma większych ograniczeń, ważne żeby mial bluetooth i usb
3. wzmacniacz - jeśli budżet teraz nie pozwoli, to w przyszłości dobrze żeby wytrzymał też głośniki z tyłu
4. okablowanie - tutaj nie wiem nic :)
5. wygłuszenie drzwi - tu chyba poradzę sobie z montażem, jakie maty wybrać?

bmw nie lubie, a co za tym idzie bass z tyłu mnie nie kręci, ma być czysto i z ładnym brzmieniem, możliwie jak najmocniej lub z dodatkowo tylnymi głośnikami. O czymś nie wspomniałem?

Prosiłbym o porady, co wybrać. Poszukałem troche w sprzęcie i stwierdziłem, że lepiej będzie jak zapytam, bo łatwo przepłacić za coś co można zrobić lepiej i taniej.
Planowany budżet to ok 1000zł, ale jeśli dobije 1500 to też będzie ;)

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Maniek93 » 2015-12-20, 13:31

no to tak :P
Dołóż do głośników 160mm z osobnym tweeterem i zwrotnicą, a nie kondensatorem - nie mogą być bardzo głębokie, bo będzie magnes haczył o szybę, a jak dasz grubszy dystans to nie domkniesz tapicerki :)
Czego będziesz słuchał? domyślam się, że skoro chcesz bt i usb to będą leciały mptrójki - w tym wypadku patrząc przez pryzmat wzmacniacza wybierz najtańsze markowe radio które posiada wyjście 4xRCA
Wzmacniacz - coś czterokanałowego z opcją mostkowania
Piszesz, że nie lubisz "bmw" czy chodzi o to że słychać z dala jak bas napier*ala? :D w bmw jest to, że między kabiną pasażerską a bagażnikiem jest sporo blachy co się przekłada na to, że czasem więcej basu słychać na zewnątrz niż w kabinie :)
Natomiast w crxie jest pusto że tak powiem i nie ma żadnych przeszkód i wsadzając tam jakiś 8 calowy woofer zagra to z kulturą i ładnie uzupełni pasmo.
Montowanie głośników z tyłu z punktu jakościowego jest totalnie bez sensu bo zaburza scene.
Kable do wzmacniacza: zasilanie tanio i dobrze to kabel spawalniczy do masy, jeżeli chodzi o sygnał to coś dobrze ekranowanego puszczone jak najdalej od reszty kabli
Pasowało by tez poprawić mase w aucie jeżeli będzie wzmacniacz - połączenie buda-alternator-akumulator ;)
Jak masz więcej pytań i wątpliwości to dawaj :)

Avatar użytkownika
Dzemor
Forumowicz
 
Posty: 302
Dołączył(a): 2013-10-14, 19:22
Lokalizacja: Koszalin

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Dzemor » 2015-12-20, 13:56

1. głośniki na przód - jeśli nie znalazłem błędnych informacji to zmieszczą się 13cm, pytanie które wybrać?

Po nabyciu lub wykonaniu dystansów (na internetach są dokładne wymiary >klik<)

Co do głośnika to te bardzo ładnie grają - >klik< tylko musisz z przodu dać dystans o grubości 25mm przez co już nie będą pasować fabryczne maskownice :( ale jak ogarniesz jakieś zastępcze to głośnik bardzo fajnie wygląda pogczas grania bo ba dosyć duży wychył membrany :)

Do tego jeśli masz zdolności artystyczne to polecam ci wysoko tonowe głośniki Bose >klik< które też bardzo ładnie grają (w A8 raczej montują dobrej jakości podzespoły :P i ze względu że jest to VAG to części są znacznie tańsze od takich co byś kupił normalnie w sklepie) i po umiejętnym zabudowaniu w słupku fajnie się zgrają z wnętrzem Rexa :)

Zwrotnice powinien mieć już wbudowane wzmacniacz :) choć jakieś osobne na wysokie tony nie zaszkodzą, u siebie mam uniwersalne z Allegro.

2. odtwarzacz - chyba nie ma większych ograniczeń, ważne żeby mial bluetooth i usb


Tutaj się nie znam więc nie będę udawał że się znam :)


3. wzmacniacz - jeśli budżet teraz nie pozwoli, to w przyszłości dobrze żeby wytrzymał też głośniki z tyłu


Też nie wgłębiłem się jeszcze w ten temat i wiem tylko tyle że na nowe wynalazki trzeba wydać fortunę i lepiej szukać jakichś dosyć leciwych markowych wzmacniaczy :)


4. okablowanie - tutaj nie wiem nic :)


Na pewno nie kupuj gotowych zestawów do wzmaka :)

A więc:

Plus i minus ciągnij od akumulatora (nie bierz minusa z masy bo będą większe zakłócenia i bardziej będzie rdzewieć auto :szok: ) i do tego użyj przewodu nie cieńszego niż 16mm2 a najlepiej 25mm2 i koniecznie zalutuj na końcach konektory) - cena nie mała ale warto będzie wydać trochę więcej.

RCA to ja mam >klik< i przed założeniem do auta zrobiłem cebulakowe ekranowanie z foli aluminiowej :rotfl2: (pewnie nic nie dało ale folia kanapkowa i trochę taśmy izolacyjnej też nic nie kosztuje a bez jakiejś popyliny nie można zrobić żadnego projektu :) ) i pociągnięciu go środkiem i ułożeniu jak najdalej jak się dało od przewodów od pompy nie odnotowuję żadnych zakłóceń :)

Co do głośnikowych to zwykłe beztlenowe 2,5mm wystarczą (ja dałem u siebie 3.5 bo to nie jest dużo większa cena)

Przewody ogólnie dobrze by było gdybyś wszędzie pozakańczał konektorami bo potem jak coś robisz to łatwiej odłączyć na chwilę. Przewody do konektorów zalutuj, a do głośnikowych będziesz potrzebował kwasu lutowniczego (ewentualnie kalafonii) bo samą cyną to one nie chcą się lutować.



5. wygłuszenie drzwi - tu chyba poradzę sobie z montażem, jakie maty wybrać?


Co do wygłuszenia drzwi to dobrze było byś poszycie czymś usztywnił dodatkowo (najlepiej zrobić takie dwa X z kątowników - nad i pod fabrycznym usztywnieniem), potem na dwa otwory trzeba zrobić zaślepkę z blachy (jeśli masz w miarę chude ręce to wystarczy ci aby tylko ta dolna zaślepka była demontowalna, przednią możesz na stałe wkleić na klejouszczelniacz. Nad otworem w którym chodzą cięgna zrób jakiś stelaż aby jak najmniejsza część maty była w powietrzu. Cięgna w miejscu w którym mają przechodzić przez matę umieść w peszlu).

Jeśli chodzi o matę tłumiącą to Dynamata nie ma sobie równych ;) i wbrew pozorom tylko ją opłaca się nabyć.


bmw nie lubie, a co za tym idzie bass z tyłu mnie nie kręci, ma być czysto i z ładnym brzmieniem, możliwie jak najmocniej lub z dodatkowo tylnymi głośnikami. O czymś nie wspomniałem?


Jak prawidłowo wygłuszysz drzwi i zrobił byś z tyłu jakąś komorę zamkniętą dla woofera to będzie tak że będą się ciebie pytać co masz za tubę :D

Avatar użytkownika
Dzemor
Forumowicz
 
Posty: 302
Dołączył(a): 2013-10-14, 19:22
Lokalizacja: Koszalin

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Dzemor » 2015-12-20, 14:07

Maniek93 napisał(a):Natomiast w crxie jest pusto że tak powiem i nie ma żadnych przeszkód i wsadzając tam jakiś 8 calowy woofer zagra to z kulturą i ładnie uzupełni pasmo.


8 calowy to przy tym budrzecie to jest maximum co nie zrobi z auta wcześniej wspomnianego BMW :)[/quote]

Maniek93 napisał(a):Montowanie głośników z tyłu z punktu jakościowego jest totalnie bez sensu bo zaburza scene.


Święta prawda - aż przyklęknę ;) :poklony: :poklony: :poklony: [/quote]

Maniek93 napisał(a):Pasowało by tez poprawić mase w aucie jeżeli będzie wzmacniacz - połączenie buda-alternator-akumulator ;)


O tym zapomniałem napisać u siebie :)

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Maniek93 » 2015-12-20, 15:04

Pytanie jeszcze czy radio może być używane?
Z mojej strony nie polecam takie kombinowania ze zwrotnicami jeżeli nie mamy lub nie umiemy się bawić sprzętem pomiarowym ;) bo zwsze będzie dziura w paśmie.
co do aktywki bo pewnie to miałeś na myśli mówiąc że zwrotnica we wzmacniaczu - no to za mało - musi radio to podzielić, a takie radio już kosztuje.
jak mam dać konkrety, to ja bym to widział tak:(linki 1 lepsze z brzegu)
Głośniki na przód Helix B62c http://allegro.pl/kultowe-helix-b-62c-d ... 28623.html
radio jeżeli nowe to: Clarion CZ202 - nie posiada bt. http://allegro.pl/radio-samochodowe-cla ... 87597.html
albo JVC KD-X320BT - ma bt i usb, nie posiada napedu CD. http://allegro.pl/jvc-kd-x320bt-radio-s ... 59727.html
albo JVC KD-R862BT ma bt, usb cd. http://allegro.pl/jvc-kd-r862bt-radio-s ... 57991.html
Używka no to trzeba analizować na bieżąco rynek :D
Woofer (zakładam, że masz na tyle zdolności manualnych, żeby sklepać skrzynię zgodnie ze schematem :) to Intertechnik MDS08 http://allegro.pl/intertechnik-mds-08-1 ... 60699.html
lub rodzimy STX, ale ten potrzebuje sporo prundu żeby pokazał na co go stać :)
Wygłuszanie drzwi na porządnie to albo dynamat albo gms 07 http://allegro.pl/gms-07xl-proliner-37x ... 52372.html
zaślepić otwory nie polecam na szczeliwo, prędziej jakaś aluminiowa blacha przynitowana :) Tylko zważ na to, że to dodatkowe obciążenie drzwi - a zawiasy w rexach po tylu latach już że tak powiem parametrów nie trzymają :D


EDIT: no i tak w ogóle polecam zapoznać się z FAQ Nazara :) wygooglasz spokojnie :)


Zaznaczam że jest to moja propozycja, nikt nie musi się z tym zgadzać, a i może ktoś coś ciekawszego zaoferuje :)

ManiFest
Forumowicz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2015-12-19, 23:38
Lokalizacja: Bochnia
Samochód: CRX ED8 1991

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez ManiFest » 2015-12-20, 21:59

Dzieki wielkie za zainteresowanie.

Jutro obadam temat na spokojnie dokładnie, ale dziś jeszcze wtrącę:


@Maniek93
Piszesz, że nie lubisz "bmw" czy chodzi o to że słychać z dala jak bas napier*ala? :D w bmw jest to, że między kabiną pasażerską a bagażnikiem jest sporo blachy co się przekłada na to, że czasem więcej basu słychać na zewnątrz niż w kabinie :)

Wolałbym uniknąć efektu "dudnienia", chciałbym osiągnąć głęboki bass, ale bez jego nadmiaru.
A co powiecie na montaż jednego centralnie sub w tylnej kanapie (z tyłu skrzynkę) zamiast tuby w bagażniku? Widziałem takie rozwiązanie, ale jak to ma się do jakości dzwięku?
Przez głośniki z tyłu miałem na myśli miejsce obok tylnej kanapy z lewej i prawej strony, mam tam skórę i nie wiem jak było w oryginale, czyli tam nie ma co się bawić we wkładanie głośników mowicie?
Tubę jakąś mam, modelu dokładnie nie znam, nie wiem na ile poprawnie jest zrobiona (obudowa zamknięta z pochyloną jedną ścianką), ale zajmuje pół bagażnika i jest nie podłączona xD model głośnika mogę poszukać, bo może uda się go zostawić.
Wzmacniacz - coś czterokanałowego z opcją mostkowania

Są jakieś z czarnej listy? Których trzymać się z daleka?
Co do mocy wzmacniacza, wyczytałem że głośnik powinien mieć ~1.5x wiecej W niż wzmacniacz, ale nadal nie bardzo wiem który wybrać.
Bierzemy pod uwagę moc RMS, czy maksymalną przy wyborze wzmacniacza?


Dzieki za FAQ, dużo się dowiedziałem, podstawy znam i juz wiem, że chodzi o zestaw "źródło+wzmacniacz czterokanałowy+zestaw odeseparowany i subwoofer" :rotfl:
Co do zestawu odseparowanego, sprawdzą się głośniki tego typu? : PRZYKŁAD bez osobnych tweeterow na wysokości głowy, polecasz do nich dołożyć, ale wiąże się to z ich wkomponowaniem i kosztami :/

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Maniek93 » 2015-12-20, 22:17

co do subwofera "w kanapie i skrzyni z tyłu" wykonalne, ale imho będzie wsią zalatywało :P
na tył daruj sobie głośniki, dobry przód i nie idzie wytrzymać w aucie...
popatrz co to za głośnik tam siedzi, może coś wartego uwagi.
co do wzmacniaczy to raczej nic konkretnego nie doradze... :p
Jeżeli będzie umiejętnie korzystał z pokrętła głośności, to dużo lepiej jest mieć wzmacniacz który odda więcej mocy, niż może przyjąć głośnik
Co do głośników współosiowych (te które podałeś) to kiepski pomysł.. Wysokie tony są kierunkowe - w tym przypadku będą się kierowały w nogawkę :D czyli zero detali i zapomnij o scenie :P
charczenie głośników podpiętych pod radio to nie objaw "głośniki nie wytrzymują" tylko wzmacniacz nie radzi sobie z nim i wpada w przesterowanie :)

EDit widzę, że jesteś z Bochni, po świętach możemy się ustawić, zobaczysz jak gra zestaw 165mm z tweeterami i dedykowaną zwrotnicą pod samym radiem i niewygłuszonych drzwiach :)

ManiFest
Forumowicz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2015-12-19, 23:38
Lokalizacja: Bochnia
Samochód: CRX ED8 1991

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez ManiFest » 2015-12-20, 22:35

Wszystko rozchodzi się o cene tego zestawu, a sam chyba obudowy do tych tweeterów nie zrobię ładnie spasowanej :/ jakie sa ceny takich usług?

// Jutro wszystko dokładnie obadam i napiszę co mam :)

// Chętnię się spotkam, zawsze inaczej wygląda coś w teorii, a inaczej w praktyce :P w CRX jestem świeży i może dowiem się czegoś ciekawego

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez Maniek93 » 2015-12-20, 23:13

jeżeli masz jakieś zdolności manualne to:
http://diyaudio.pl/showthread.php/17586 ... 5%82upkach
http://mazda6forum.pl/viewtopic.php?p=67015
zasada ta sama - ustawiasz pierscienie pod glosniki na termoglucie, naciągasz rajtki mamy/siostry/dziewczyny/zony/kupujesz nowe zeby uzyskac oble ksztalty, zywica, mata, zywica mata, zywica, szpachla, material/lakier strukturalny/flok czy co tam kto chce ;)

ManiFest
Forumowicz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2015-12-19, 23:38
Lokalizacja: Bochnia
Samochód: CRX ED8 1991

Re: CRX II USA 1991 - kompletna wymiana audio

przez ManiFest » 2015-12-20, 23:41

Przemyślę to, ale najpierw muszę ustalić zestaw.

//EDIT

Skrzynka z tyłu wygląda tak, ktos ją obił skórą, bo zostało mu materiału z tapicerki i siedzeń.
jednak nie zamknięta ;P wiadome co to za głośnik siedzi?

BOK
PRZÓD

Posty: 10   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Teraz jest 2024-03-28, 22:25