Zniesienie współwłasności samochodu
Luźno o wszystkim... Tematy w ktorych nikt sie nie odezwal od 30 dni, sa automatycznie usuwane.

Posty: 6   •   Strona 1 z 1
Avatar użytkownika
sniper
Forumowicz
 
Posty: 594
Dołączył(a): 2006-02-27, 18:37
Lokalizacja: Białystok
Samochód: CRX ED9

Zniesienie współwłasności samochodu

przez sniper » 2014-10-04, 19:15

Mam parę pytań odnośnie zniesienia współwłasności samochodu. Może ktoś z was już coś takiego robił i będzie znał odpowiedzi.

Sytuacja wygląda tak, że dziś miałem przegląd i nie miałem miejsca w dowodzie na pieczątkę. Dostałem dokument, że samochód przeszedł przegląd i informację, że muszę w ciągu miesiąca wymienić dowód rejestracyjny. Jako, że dowód i tak muszę wymienić, pomyślałem, żeby zmienić własność samochodu wyłącznie na mnie, ponieważ osiągnąłem wiek, który nie łapie się w większości ubezpieczalni do zwyżki za wiek.

Od początku posiadania CRXa jestem wpisany jako współwłaściciel (mój tato jest jako właściciel). Poczytałem w internecie, że są dwa sposoby na zniesienie współwłasności, Pierwszy to spisanie umowy, że zapłaciłem za część samochodu należącą do taty i opłacenie podatku. Druga, która mnie bardziej interesuje, to nieodpłatne zniesienie współwłasności, które podlega podatkowi od spadków i darowizn, a ten podatek nie musi być opłacony jeżeli nie przekracza pewnej kwoty, w którą się łapię.

Teraz pytanie, czy wystarczy w Urzędzie Komunikacji (oprócz dowodu rejestracyjnego i OC) mieć tylko umowę dotyczącą nieodpłatnego zniesienia współwłasności, czy potrzebny jest jakiś dokument z Urzędu Skarbowego mówiący, że nie muszę opłacać podatku?
Czy muszę zajechać do ubezpieczalni w celu przeliczenia OC i ewentualnej dopłaty? (myślę, że raczej tak, ale wolę się upewnić)

Wszelkie informacje dotyczące tej czynności mile widziane :)
Z góry dzięki za informacje.

Avatar użytkownika
M!R@S
Forumowicz
 
Posty: 7693
Dołączył(a): 2006-03-18, 15:43
Lokalizacja: Polkowice

przez M!R@S » 2014-10-04, 19:46

Ja jak kupiłem auto z ojcem na przyhandlowanie to też mnie wbiliśmy jako współwłaściciel, a w ubezpieczalni powiedziała że ja mam zwyżkę, więc aby to wszystko przerobić, spisałem z ojcem papierek (darowiznę) na ojca, że mu po prostu oddaję moją część tego auta i tyle po problemie, a w WK wykreślili mnie ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
pirul
Moderator
 
Posty: 5603
Dołączył(a): 2006-12-11, 10:01
Lokalizacja: Kraków

przez pirul » 2014-10-04, 20:00

Dokładnie, spiszcie z tatą zwykłą umowę darowizny na jego udział we własności samochodu, tata na umowie widnieje jako Darujący, a Ty jako Obdarowany, zaznaczcie też, że to ojciec i daruje synowi, forma umowy jak normalna kupna-sprzedaży. Przy darowiźnie najbliższa rodzina nie płaci żadnych podatków, mnie rodzice darowali cały dom z działką i złotówki za to nie zapłaciłem oprócz notariusza.

Z umową idziesz do urzędu komunikacji (dla świętego spokoju możesz najpierw podejść do US ale tam co najwyżej dostaniesz pieczątkę na umowę i to wszystko) i procedura taka sama jakbyś kupił auto, jeszcze zależy jakie masz tablice bo jak białe i jeszcze z polską flagą to musisz je wymienić na europejskie, a jak masz europejskie to tylko nowe nalepki na nie dostaniesz żeby sparować z nowym dowodem. Oprócz tego wpis do karty pojazdu. Tyle.
del Sol Captiva Blue Baby 190KM/220Nm @ 0,55bar SOLD
ITR DC2 #2079 196KM/201Nm SOLD
CB600F HORNET '10 SOLD
cvc 8gen FK3 glasstop EXECUTIVE @ DESMOND REGAMASTER - 180KM/407Nm SOLD
w garażu MX-5 NA '90, XJ6N i Hornet 600 Cafe Ricer Project

badam
Forumowicz
 
Posty: 2337
Dołączył(a): 2005-01-25, 14:59
Lokalizacja: Wrocław

przez badam » 2014-10-04, 22:48

wszystko się zgadza ale do urzedu weź jeszcze Kartę Pojazdu :)

Avatar użytkownika
sniper
Forumowicz
 
Posty: 594
Dołączył(a): 2006-02-27, 18:37
Lokalizacja: Białystok
Samochód: CRX ED9

przez sniper » 2014-10-05, 14:04

Dzięki za odpowiedzi ;) Doczytam o umowach dotyczących darowizny w rodzinie.

Może ktoś wie, jak jest z OC. Samochód mam 5,5 roku. Jak to jest ze zniżkami po takim czasie? Czy zostaną one takie same i nie będę musiał przeliczać OC, czy jednak będę musiał dopłacić?

badam
Forumowicz
 
Posty: 2337
Dołączył(a): 2005-01-25, 14:59
Lokalizacja: Wrocław

przez badam » 2014-10-05, 18:08

upewnij się w swojej ubezpieczalni ale na 99% zostanie bez zmian...teraz to już przez internet sprawdzają ,ze nie musisz nic pokazywać.

Posty: 6   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Teraz jest 2024-04-16, 23:52