Automobilio.pl - co myślicie?
Luźno o wszystkim... Tematy w ktorych nikt sie nie odezwal od 30 dni, sa automatycznie usuwane.

Posty: 19   •   Strona 1 z 2   •   1, 2
Avatar użytkownika
hlkty70
Forumowicz
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2015-06-22, 16:06
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: CRX Del Sol D16Z6

Automobilio.pl - co myślicie?

przez hlkty70 » 2015-12-06, 02:42

Hej!

Pomagam przy prowadzeniu serwisu Automobilio.pl - serwis ma w swoim założeniu umożliwić sprawdzenie używanych aut i motocykli na odległość, bez konieczności ruszania się z domu - to z perspektywy Klienta. Natomiast z perspektywy Eksperta - daje szansę dodatkowej reklamy i oferowania swoich usług warsztatom czy osobom zajmującym się na co dzień motoryzacją. Każdy Ekspert wprowadza preferowany przez siebie obszar, na którym może sprawdzić samochód / motocykl, a Klient ma oczywiście możliwość przejrzenia profili Ekspertów przed zdecydowaniem się na skorzystanie z usług któregoś z nich.

Co myślicie o takiej propozycji? Trafia w punkt? Będę wdzięczna za wszystkie opinie - co do sposobu działania serwisu, intuicyjności interfejsu i wreszcie samego pomysłu. Oczywiście zachęcam do rejestracji w serwisie - czy to jako Klient, czy jako Ekspert. :)

Strona: http://automobilio.pl/
Mamy też profil FB: https://www.facebook.com/automobilio

Pozdrawiam!
Jeżdżę na 4 kołach, na 2, często i na 1. ;)

Niosą mnie konie, za mną spaliny z tłumika...
CRX Del SOL & CBR 600 F3

Avatar użytkownika
Vincent
Forumowicz
 
Posty: 3263
Dołączył(a): 2011-05-05, 00:45
Lokalizacja: CRX Club WROCŁAW
Samochód: CRX Del Sol

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez Vincent » 2015-12-06, 03:51

Też śmigam solką i dzielę ją z Kawasaki :-) Ale do rzeczy . Pomysł fajny , ale kto rzuci robotę żeby za free przeglądać jakieś auto lub moto . Czasem to robię z życzliwości , ale bardzo sporadycznie . Po prostu szanuję swój czas , którego i tak ciągle brak .I powiem szczerze wolę w wolnym czasie jak go dopadnę poupalać jedno lub drugie :-)

Avatar użytkownika
hlkty70
Forumowicz
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2015-06-22, 16:06
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: CRX Del Sol D16Z6

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez hlkty70 » 2015-12-06, 16:03

Hej, dzięki za odpowiedź. :) Ale to trochę nie tak wygląda. Serwis jakby "skupia" ekspertów w jednym miejscu - Ekspert może przyjąć zlecenie, może też nie przyjąć, decyduje o tym sam i oczywiście jest to zajęcie "dodatkowe", taka dodatkowa forma reklamy lub dorobienia sobie. :) I oczywiście nie za free - ustala stawkę za sprawdzenie auta czy moto.
Jeżdżę na 4 kołach, na 2, często i na 1. ;)

Niosą mnie konie, za mną spaliny z tłumika...
CRX Del SOL & CBR 600 F3

Avatar użytkownika
Maniek93
Forumowicz
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 2013-03-29, 16:39
Lokalizacja: Kraków

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez Maniek93 » 2015-12-06, 16:28

Pomysł ciekawy, tylko czy do sprawdzania auta musi być ktoś zarejestrowany jako ekspert, czy może np hobbysta podjechać i zbadać sprawę? ;)

Avatar użytkownika
Zylka23oln
Forumowicz
 
Posty: 597
Dołączył(a): 2010-04-12, 13:46
Lokalizacja: Olsztyn
Samochód: ED9 B18

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez Zylka23oln » 2015-12-06, 16:42

Ostatnio miałem do czynienia z takim "ekspertem"... Zapytany o jego kompetencje odpowiedział że ma studia mechaniczne, i interesuje się motoryzacją... :D Niestety ale żeby miało to jakikolwiek sens osoba ta powinna mieć jakieś certyfikaty etc. Co z tego że ktoś,(kogo notabene nie znamy, nie wiemy czy faktycznie ma pojęcie), wyrazi nam swoją opinie, ale nie podpisze się pod nią. Auto, bądź moto okaże się bublem, i co wtedy? Nic... :D
HONDA - Power , not dream

vit
 

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez vit » 2015-12-06, 20:28

Podobne pomysły istnieją już od dawna ,mozna je chocby dostrzec na yt gdzie za ustaloną kwote dana osoba jedzie z klijentem oglądać auta nawet za granicę .Jesli chodzi o zarabianie na tym to mysle że powinno to wygladac w taki sposob.Osoba chcąca zostac ekspertem najpierw zglosi sie że może cos takiego uczynic nawet za darmo .pozniej po otrzymaniu pozytywnych komentarzy jego pozycja rosnie aż w koncu zasluguje na wynagrodzenie eksperta :)

Avatar użytkownika
newuser
Forumowicz
 
Posty: 982
Dołączył(a): 2009-10-25, 13:39
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez newuser » 2015-12-07, 10:38

Dobrze chłopaki piszą, pojęcie "ekspert" jest dość relatywne. Ja mogę się uważać za eksperta bo stwierdzę że auto ma zgnite progi i podłogę, ale taki Vincent czy Atom potrafią stwierdzić już trochę więcej ;)
Moim zdaniem, jeśli będzie ustandaryzowany proces w którym ktoś może zasłużyć na miano "Eksperta" i odpowiedni cennik za oględziny to ma rację bytu. Bo tak jak Vincent napisał, jeśli fachowiec ma poświęcić kilka godzin na oglądanie auta musi mu się to opłacać- niestety.
Dochodzi jeszcze sprawa "raportu" o samochodzie- nikt przy zdrowych zmysłach nie da nikomu kasy za opis w stylu "To auto to złom, ja bym nie kupił". Musi być lista- silnik, zawieszenie, skrzynia, blacharka itp. Poza tym nie wszystko da się sprawdzić okiem. Najlepiej jakby "Ekspert" wziął auto i sprawdził je na swoim warsztacie od A do Z, ale tu znowu $$$ bo nie dość że czas to i warsztat stoi.
Trzecia sprawa to problem fakapu- "Ekspert" sprawdzi mi auto ale co gdy coś przeoczy? Była gdzieś historia w internecie jak chłopaki z BMW klubu pojechali do handlarza oglądać auto i w pięciu nie zobaczyli wstawianej ćwiartki. Tym bardziej jedna osoba ma prawo się pomylić. Do kogo wtedy mogę jako klient mieć roszczenia- do serwisu WWW, do eksperta, do siebie samego, że kupiłem? Wobec tego po co mi serwis, który za kasę sprawdzi, ale nie gwarantuje że będzie sprawdzone dobrze?
Dziś ludzie tak kombinują żeby wcisnąć szajs, że nikt rozsądny nie podpisze się pod tym że cudze auto jest okej.
No ABS, no ESP - PURE DRIVE

Resztka rzeczy po Civie 4!

unkes
Forumowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-12-08, 00:08
Samochód: BMW

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez unkes » 2015-12-08, 00:29

Hej, jestem autorem tego serwisu, postaram się zwięźle odpowiedzieć na wasze wątpliwości :)

Tak ogólnie serwis umożliwia po prostu osobom czy warsztatom zajmującym się sprawdzaniem pojazdów centralne miejsce gdzie mogą oferować swoje usługi. Dzięki temu klienci mogą łatwo do nich dotrzeć - znaleźć kogoś, komu mogą powierzyć sprawdzenie auta na drugim końcu Polski, żeby nie robić sobie bezsensownej wycieczki (urlop, paliwo, stracony czas). Ewentualnie, jeśli sami nie do końca znają się na autach, mogą znaleźć sobie kogoś na miejscu z kim pojadą na oględziny.

Ekspertem może być zarówno hobbysta ogarniający konkretną markę (np. Hondę), osoba prowadząca warsztat samochodowy, rzeczoznawca czy nawet ASO. Ważne, żeby wiedział jak zabrać się do sprawdzenia auta czy motocykla i posiadał odpowiedni sprzęt (np. miernik lakieru czy multimetr żeby sprawdzić ako). W serwisie istnieje system komentarzy, który ma za zadanie wyeliminować niesolidnych ekspertów. Na początku oczywiście warto korzystać z usług warsztatów, które mają renomę (np. są długo na rynku i mają pozytywne opinie z innych źródeł).

Proces sprawdzenia jest jak najbardziej ustandaryzowany, każdy ekspert powinien sprawdzać auto czy motocykl w taki sam sposób. Punkty serwisowe są wymienione tutaj: http://automobilio.pl/services/, osobno dla aut i motocykli. Dodatkowo do każdego raportu ekspert dołącza dokumentację fotograficzną. Przy sprawdzeniu tylu punktów kontrolnych, "rodzyn" musiałby być naprawdę dobrze zakamuflowany żeby nie wyszło to na jaw.

Sprawa odpowiedzialności za ewentualne przeoczenie jest trochę bardziej skomplikowana. Według mnie, jeśli ekspert napisze, że powłoka lakiernicza jest w całości OK, a okaże się że jednak jest pół kilo szpachli na dachu - znaczy to że nie wykonał odpowiednio zlecenia i powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Co innego, gdy np. klient zażyczył sobie podstawowe sprawdzenie (nie obejmujące podwozia, wykonywane poza warsztatem), a później okaże się że podłoga była spawana - tu może mieć pretensje tylko do siebie. W każdym wypadku, jeśli sprzedający ukrywa faktyczny stan pojazdu (powypadkowa przeszłość, zalanie, kradzież, itp.) to zastosowanie mają po prostu aktualne przepisy dotyczące rekojmi.

Tak czy inaczej, za pomocą tego portalu mam nadzieję stworzyć miejsce, gdzie mogą ogłaszać się pasjonaci chętni sprawdzać pojazdy dla innych, którzy chcą też dodatkowo zarobić. Brakowało mi czegoś takiego również podczas zakupu moto, kiedy wolałbym komuś zapłacić te 150 zł za sprawdzenie moto na Podkarpaciu zamiast robić sobie wycieczkę.

Avatar użytkownika
newuser
Forumowicz
 
Posty: 982
Dołączył(a): 2009-10-25, 13:39
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez newuser » 2015-12-08, 11:35

unkes napisał(a): Brakowało mi czegoś takiego również podczas zakupu moto, kiedy wolałbym komuś zapłacić te 150 zł za sprawdzenie moto na Podkarpaciu zamiast robić sobie wycieczkę.

Wszystko ładnie pięknie, tylko znajdź mechanika który poświęci 2-3 godziny żeby zarobić stówkę, zamiast w ciepłym i suchym garażu wymienić 2 komplety klocków ;)
Pomysł fajny, ale według mnie się nie sprawdzi niestety. Polak musi sam pomacać bo zna się przecież najlepiej, a nawet jak da du%^$y to się nie przyzna.
Chociaż z drugiej strony, gdybym miał wydać kilkadziesiąt tysi na auto, to wolałbym dołożyć nawet ten 1000 zł za pakiet premium ale z jakąś gwarancją ze strony warsztatu... I chyba raczej skupił bym się na fanatykach marki, którzy w ramach "zawodowego hobby" zajmują się głownie jedną marką. Inaczej sprawdzi "Mjetek, co to każde ałto zna" a inaczej człowiek który siedzi w jednej marce XX lat.
No ABS, no ESP - PURE DRIVE

Resztka rzeczy po Civie 4!

unkes
Forumowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-12-08, 00:08
Samochód: BMW

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez unkes » 2015-12-08, 12:43

Póki co ceny za sprawdzenie auta startują od 199 PLN za podstawowe sprawdzenie - dane pojazdu, powłoka lakiernicza, silnik (na oko i ucho), wyposażenie, jazda próbna + fotki. Raczej więcej niż 2h nie powinno to zająć, 100 PLN/h to mało? Pamiętaj też, że eksperci sami ustalają ceny swoich usług - mogą wziąć tyle żeby im się to opłacało.

Zresztą spójrz od strony hobbysty mieszkającego w dużym mieście - sprawdzając jedno auto dziennie (niech będzie 3h, wpadnie po drodze na obiad), za 200 PLN, będzie w stanie wyciągnąć (pracując od poniedziałku do piątku) jakieś 22x200 PLN = 4400 PLN miesięcznie. Całkiem dobry sposób, żeby sobie dość wygodnie żyć robiąc to, co się lubi. Można też sprawdzać jedno auto w tygodniu i dorobić 800-1000 PLN na miesiąc - też mało?

Właściciel warsztatu też może się umówić ze sprzedającym na sprawdzenie w warsztacie, albo wysłać swojego pracownika.

Zgadzam się, że zazwyczaj lepiej auto sprawdzi fanatyk marki, niż przypadkowy Zdzisiek. Szczególnie jeśli chodzi o typowe bolączki danego modelu. Pamiętaj tylko, że zazwyczaj tego typu usługi wykupują ludzie totalnie nie znający się na autach - dla nich najważniejsze żeby auto nie było składane z 4 albo po jakichś innych dyskwalifikujących przygodach. Fanatyk marki i tak pojedzie sam, bo auto to dla niego coś więcej niż przedmiot do przemieszczania się z punktu A do B.

Avatar użytkownika
newuser
Forumowicz
 
Posty: 982
Dołączył(a): 2009-10-25, 13:39
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez newuser » 2015-12-08, 13:33

Ja tylko wyraziłem swoją opinię :) Pomysł według mnie jest dobry, ale się nie sprawdzi. Fajnie jakby w temacie wypowiedzieli się nasi forumowi mechanicy, jak oni widzą takie coś.
Czy 100 zł za godzinę to mało? Dla mnie dużo, ale wiem że niekiedy mechanik w tą godzinę może zarobić 2 czy 3 razy tyle, zależy od klienta ;) A niekiedy ma przez te 2 godziny pusty warsztat- różnie bywa.
A co do oględzin: w tym temacie viewtopic.php?f=13&t=66501&hilit=dowodzie&start=15 sam oglądałem samochód. Czy idea jest taka żeby do tego dołożyć zdjęcia i skasować 200 zł? Jeśli tak to ja się bez pytania piszę ;)
No ABS, no ESP - PURE DRIVE

Resztka rzeczy po Civie 4!

unkes
Forumowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-12-08, 00:08
Samochód: BMW

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez unkes » 2015-12-08, 20:07

Spoko :)

Stopień sprawdzenia zależy od tego co sobie klient zażyczy. Ale w takiej najprostszej wersji (pakiet dokładny) dorzucasz stan felg i opon, szyby, całe wyposażenie (czy działa), do tego jazda próbna. Wklepujesz to do raportu (pusty można pobrać z http://automobilio.pl/static/docs/raport_auto_PL.docx), dodajesz foty i tyle. Masz jeszcze możliwość dopisania ogólnego komentarza/rekomendacji od siebie :)

Jak chcesz się pobawić trochę serwisem, to pod adresem http://demo.automobilio.pl/ jest wersja demo. Są tam pozakładane konta kilku ekspertów i klientów, na które można się zalogować, zlecić sprawdzenia, dorzucić raport i wystawić komentarze.

Dane do logowania do wersji demo poniżej:

Eksperci (login / hasło):
as_bialystok / 1qazxsw2
w_tarnow / 2wsxcde3
e_mannheim / 3edcvfr4
e_chester / 4rfvbgt5
ms_klodzko / 5tgbnhy6
e_lodz / 6yhnmju7
mei_mediolan / 7ujm,ki8
e_nancy / 8ik,.lo9
e_ny / 1234rewq

Klienci (login/ hasło):
client1 / 123
client2 / 123
client3 / 123

Avatar użytkownika
Zylka23oln
Forumowicz
 
Posty: 597
Dołączył(a): 2010-04-12, 13:46
Lokalizacja: Olsztyn
Samochód: ED9 B18

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez Zylka23oln » 2015-12-08, 21:05

Wszystko pięknie, i w teorii ma sens :) Niestety tylko w teorii. Problemem jest brak kwalifikacji "eksperta". To że ktoś ma wykształcenie, certyfikaty, szkolenia etc. nie oznacza wcale że zna się na rzeczy ( większość mechaników :D ), natomiast to że ktoś tego nie posiada nie oznacza że nie jest fachowcem od danych pojazdów ( tak jak zapewne większość starych wyjadaczy choćby naszego forum :P ) Niestety, albo i stety, żadna rozsądna osoba nie zapłaci, ani tym bardziej nie będzie polegała na obcej osobie, która uważa się za eksperta... Zakup samochodu czy moto to nie zakupy w biedronce, i dla większości wiąże się to ze sporym wydatkiem. Co w sytuacji gdy opinia "eksperta" będzie odbiegać od rzeczywistego stanu technicznego pojazdu? Kogo pociągniemy do odpowiedzialności? Negatywna opinia o naszym "ekspercie" na portalu internetowym nikomu pieniędzy nie zwróci...

Pamiętaj tylko, że zazwyczaj tego typu usługi wykupują ludzie totalnie nie znający się na autach - dla nich najważniejsze żeby auto nie było składane z 4 albo po jakichś innych dyskwalifikujących przygodach.


Z tym się nie zgodzę. Zajmuję się sprzedażą samochodów na co dzień. :) Klienci są co raz bardziej świadomi, co raz więcej osób woli sprawdzić samochód w ASO niż na stacji diagnostycznej, czy u wybranego przez siebie mechanika. A dlaczego? Bo ASO podpisuje się pod wystawioną przez siebie ekspertyzą :) A ci, dla których najważniejsze jest żeby auto nie było składane z 4, nie malowane itp. to właśnie takie "przypadkowe Zdziśki" którzy uważają się za najlepszych ekspertów świata i sami wiedzą najlepiej, więc po co mają komuś płacić.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
HONDA - Power , not dream

unkes
Forumowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-12-08, 00:08
Samochód: BMW

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez unkes » 2015-12-08, 22:46

No właśnie nie chciałbym tworzyć tutaj jakichś sztucznych barier - to nie urząd żeby wymagać certyfikatów szkoleń itp. :) Zresztą tak jak napisałeś, sporo osób bez formalnego wykształcenia lepiej zna się na autach niż mechanicy z certyfikatami. W serwisie jest system komentarzy, który ma za zadanie odsiać ludzi, którym się tylko wydaje że się znają. Internet z założenia jest mniej sformalizowany niż "klasyczna rzeczywistość" - jadąc z Uberem nie wymagasz od kierowcy doświadczenia wyścigowego ani 15 badań technicznych i potwierdzeń auta, tak samo śpiąc z Airbnb nie oczekujesz pieczątek od inspekcji, sanepidów itp.

Odnośnie odpowiedzialności:
Sprawa odpowiedzialności za ewentualne przeoczenie jest trochę bardziej skomplikowana. Według mnie, jeśli ekspert napisze, że powłoka lakiernicza jest w całości OK, a okaże się że jednak jest pół kilo szpachli na dachu - znaczy to że nie wykonał odpowiednio zlecenia i powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Co innego, gdy np. klient zażyczył sobie podstawowe sprawdzenie (nie obejmujące podwozia, wykonywane poza warsztatem), a później okaże się że podłoga była spawana - tu może mieć pretensje tylko do siebie. W każdym wypadku, jeśli sprzedający ukrywa faktyczny stan pojazdu (powypadkowa przeszłość, zalanie, kradzież, itp.) to zastosowanie mają po prostu aktualne przepisy dotyczące rekojmi.


Sam sprawdzałem swoje auto w ASO, ale moje wrażenia były raczej średnie. Drogo i niezbyt dokładnie. Z tego co ludzie piszą na forum BMW (był przypadek gdzie ASO nie wykryło złoma), ciężko też było z ich odpowiedzialnością - dopiero po sprawie sądowej udało się wyegzekwować odszkodowanie. W tej chwili na pewno skorzystałbym z pomocy eksperta - czy to jako wsparcie przy sprawdzaniu, czy to na odległość. Lepiej wydać nawet 1000 zł na sprawdzenie kilku aut niż nadziać się na wynalazek, w który trzeba wrzucić 5000 - 10000 żeby bezpiecznie dało się jeździć.

Wg mnie idealne rozwiązanie (szczególnie jeśli ktoś chce sprawdzać więcej aut czy motocykli) jest takie: ekspert zakłada działalność gospodarczą i wykupuje sobie ubezpieczenie OC tej działalności. Wówczas, jeśli coś pójdzie nie tak i rzeczywiście z jego winy klient nadzieje się na minę, będzie z czego zapłacić za naprawę szkody albo w jakiś sposób zwrócić auto. Nie jestem prawnikiem, więc też nie chcę wchodzić zbyt głęboko w te rozważania :) Ale wydaje się to być dobrym rozwiązaniem.

Tak jeszcze ogólnie: jak idealnie miałoby to wg Ciebie wyglądać, żebyś skorzystał z usługi takiego eksperta? Rozumiem, że głównym problemem jest potwierdzenie kwalifikacji i ewentualna odpowiedzialność za błędy, tak?

Avatar użytkownika
newuser
Forumowicz
 
Posty: 982
Dołączył(a): 2009-10-25, 13:39
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Automobilio.pl - co myślicie?

przez newuser » 2015-12-08, 23:34

No i jeszcze moralność "Eksperta" - znając handlarzy, po tym jak dowiedzą się że ktoś przyjechał obejrzeć auto z automobilio, niejeden zechce dorzucić parę złotych żeby ekspert wiedział gdzie nie patrzeć ;) Moim zdaniem gdyby eksperci byli uczciwi i fachowi to mogło by to jakoś tam działać. Jeszcze jakby była opcja żeby ekspert pojechał razem z nami i pokazał palcem co jest nie tak- takie "Oględziny z zainteresowanym" też były by dobre.
Ja bym zrobił tak, że najpierw bym sam obejrzał auto, a dopiero jakbym nic nie znalazł niepokojącego to zapłaciłbym za eksperta dla potwierdzenia. Z tym że ja stawiłbym głównie na fachowość, a już na pewno nie uwierzyłbym że koleś zna się na wszystkich markach od A do Z. Może niech jedna osoba ma do wyboru 3-5 marek do oceniania? Żeby odsiać "wszystkowiedzących"?
No ABS, no ESP - PURE DRIVE

Resztka rzeczy po Civie 4!

  Następna strona
Posty: 19   •   Strona 1 z 2   •   1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Teraz jest 2024-04-16, 13:21