Wymiana koncowek drazkow kierowniczych
Najcześciej zadawane pytania.
SPRAWDZ NAJPIERW TUTAJ CZY NIE MA ODPOWIEDZI NA TWOJ TEMAT !

Posty: 9   •   Strona 1 z 1
Avatar użytkownika
cinas
Forumowicz
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2006-05-13, 12:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Wymiana koncowek drazkow kierowniczych

przez cinas » 2009-06-15, 22:44

Obrazek

Wymianę można dokonać nie używając kanału ale lepiej jest mieć kanał ;) troszkę wygodniej ;)

Do wymiany będą potrzebne klucze jak na zdjęciu
Obrazek


Najpierw podnosimy nasze autko, ściągamy koło, i zaczynamy od odkręcenia końcówki drążka za pomocą klucza nasadowego lub zwykłego 17
Obrazek


Później odkręcamy nakrętkę na drążku kierowniczym kluczem 22, kontrujemy kluczem 19.
Po odkręceniu zostawiamy nakrętkę najlepiej w takiej pozycji jaka była przed odkręceniem. Wybijamy końcówkę z gniazda i odkręcamy z drążka
Obrazek

Wkręcamy nową końcówkę drążka na drążek do samej nakrętki, wsadzamy końcówkę w gniazdo i dokręcamy, wsadzamy zawleczkę przez otwór na gwincie, odginamy. Następnie dokręcamy nakrętkę, która była zostawiona w pozycji jak przed odkręceniem i kontrujemy.
I mamy wymienioną końcówkę drążka :)
Obrazek

Zakładamy koło i tak samo robimy po drugiej stronie :)

Po wymianie dobrze jest pojechać na zbieżność kół, bo pewnie będzie ściągać na którąś stronę.

Pozdro ;)

Avatar użytkownika
atom1
Moderator
 
Posty: 9531
Dołączył(a): 2005-12-07, 19:09
Lokalizacja: z Podlasia

przez atom1 » 2009-06-15, 23:27

dobrze, ale tym mlotkiem ze zdjecia to zapieczonej koncowki w zyciu si enie wybije:-)
http://demotywatory.pl/6670/MODERATORZY
moj feedback http://www.honda-crx.info/viewtopic.php?f=30&t=19664&p=203599&hilit=atom1#p203599
Mój warsztat: http://www.atomoto.eu

Avatar użytkownika
MarTfYdOg
Forumowicz
 
Posty: 543
Dołączył(a): 2007-07-04, 09:10
Lokalizacja: Brzeziny

przez MarTfYdOg » 2009-06-15, 23:29

ja dzis wymienilem takim sposobem jak opisales obie koncowki. i do tego magiel. jutro zbieznosc ale roznica kolosalna :ok:
forum/viewtopic.php?t=22664

Bylo minelo czas na cos nowego xD

Avatar użytkownika
elmer
Forumowicz
 
Posty: 547
Dołączył(a): 2008-06-11, 17:31

przez elmer » 2009-09-17, 22:23

Juz za 20zl mozna kupic sciagacz (widelec) do demontowania wszelkiego rodzaju galek i swozni. Ma on kształt widelca.
ED9 --> ...

Avatar użytkownika
gruby126p1
Forumowicz
 
Posty: 2143
Dołączył(a): 2006-07-04, 19:48
Lokalizacja: olsztyn

przez gruby126p1 » 2009-09-18, 00:18

elmer tylko jeszcze nie napisales ze tylko elementy do wymiany mozna tym wybijac, bo tnie zawsze gumki oslaniajace

a sposob "mlotkowy" jest najszybszy i najlepszy (choc nie w kazdym aucie), a wideles na uparte koncowki :)

Avatar użytkownika
elmer
Forumowicz
 
Posty: 547
Dołączył(a): 2008-06-11, 17:31

przez elmer » 2009-09-29, 21:58

Przeciez temat dotyczy wymiany gałek, to i tak zuzywa sie tylko czesc ruchoma wrazliwa na sciagacz :-) .

Jeżeli demontujemy gałkę z jakiegos powodu to mozna uzyc mlotka, tlyko nie 200gramowego, a wiekszego i uderzac zdecydowanie w takie zgrubienie w zwrotnicy zaraz przy gałce. Dodatkowo można nakrecic od dolu na gałkę nakrętke na calej jej dlugosci i tez przez jakies twarde drewienko lub krążek do hokeja walnąć.

W ten sposob demontowalem juz wiele gałek w roznych autach w 99% pozytywnym skutkiem.
ED9 --> ...

Ryba88
Forumowicz
 
Posty: 657
Dołączył(a): 2009-07-26, 14:45
Lokalizacja: Radomsko

przez Ryba88 » 2009-09-30, 10:05

To prawda, że ściągacz "widelec" psuje gumki osłaniające, ale bez przesady - jak i tak ją wymieniamy to co nam zalezy ??
A jeśli już coś rozbieraliśmy/wymienialiśmy to pewnie pójdzie młotkiem, chociaż nie zawsze.
Za to zbicia dolnego sworznia w pojedynkę młotkiem sobie nie wyobrażam; próbowałem, n*pierdalałem z pół godziny dość dużym młotem i poza zepsutą nakrętką nic się nie zmieniło.

Żeby nie uszkodzić gumek polecam ściągacz taki jak mam na fotce:
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 6821693574
Nie wszędzie pasuje, ale można śmiało powiedzieć, że jest uniwersalny - ściągniesz i łożysko i koncówkę :ok:

PS. Na dziurę w progu nie patrzcie - teraz auto już po blacharce i całkowitym malowaniu :D

Avatar użytkownika
Silniczek
Forumowicz
 
Posty: 206
Dołączył(a): 2009-03-17, 02:07
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

przez Silniczek » 2009-10-05, 20:11

Jak wy walicie mlotem w nakretke to nic dziwnego ze nie schodzi, mlotkiem trzeba walic w piaste w te ucho gdzie siedzi koncowka. Gwint gdzie przykreca sie koncowke jest jak z sera wiec kazde walniecie mlotkiem w to splaszcza ja, a jak nakrecicie nakretke to ona nic nie da bo nie siedzi na tyle ciasno zeby nie amortyzowac uderzenia, mlotek poprost uodbija sie od nakretki.
Jesli pukniesz mlotkiem w gwint koncowki i nie wyskoczy od razu to trzeba albo sciagacz albo (zawsze dziala) przypieprzyc duzym mlotkiem (nie takim jak na zdjeciu) w ucho i koncowka sama wyskoczy. To samo z dolnym sworzniem, jak auto jest na podnosniku i piasta sobie "wisi" to sobie mozna pukac w nakretke :)) zalecana metoda to mlot 5kg i dluga brecha, walisz mlotem raz w wahacz w ucho gdzie siedzi sworzen i potem podwazasz brecha (ale trzeba najpierw podeprzec wachacz od dolu, inaczej bedzie amortyzowal). Przewaznie jak dostatecznie mocno przywalisz w to ucho to sworzen/koncowka wyskoczy sama i nie trzeba walczyc brecha. W sumie raz tylko mialem akcje ze dlugo sie meczylem ze sworzniem, byl to daimler double six z 76 roku w ktorym nigdy nikt nie wymienial sworzni. Mlot 5kg nie zadzialal, z pomoca przyszla 3m rura zalozona na koniec brechy.
Ryba88, powodzenia w sciaganiu tym sciagaczem koncowek i sworzni. :)

Pozdro!
Ciężko jest bez basu...

Ryba88
Forumowicz
 
Posty: 657
Dołączył(a): 2009-07-26, 14:45
Lokalizacja: Radomsko

przez Ryba88 » 2009-10-05, 22:13

Dzięki za powodzenie, ale już wszystko zrobiłem, dolne sworznie ściągałem właśnie przy pomocy tego ściągacza wiec nie mów, że się nie da. Brecha i młotek może i będzie dobra, ale to już lepiej w 2 osoby robić. Zresztą nalpeszy jest ściągacz i nie ma co więcej dyskutować. :rotfl:

Posty: 9   •   Strona 1 z 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Teraz jest 2024-04-27, 22:46